Výlet na most Žampach

27.04.2019

  Při výhledu z naší zahrádky vás možná bude zajímat, jaký most vykukuje na obzoru. Jedná se o most Žampach, druhý nejvyšší železniční most v Evropě. Se svými 41,73m je jen o necelý metr nižší, než Nuselský most v Praze. Byl postaven v letech 1898-1900, na stavbě se denně podílelo přibližně 200 Italů a Rakušanů, kteří měli již četné zkušenosti s podobnými stavbami v Alpách. Pro svou jedinečnost je most od r. 1958 prohlášen kulturní památkou České repuliky.

 Pojďte si udělat výlet a podívat se na tento železniční skvost na vlastní oči.

Z naší hospůdky jsou hned 3 varianty, jak se na žampašský most dostat. Varianty se od sebe příliš neliší, ale rozdíly zde jsou. 

Pokud máte rádi procházky nebo vám vaše ratolest nedovoluje příliš náročné terény, zvolila bych variantu číslo 1. Jedná se o trasu, která je celkově dlouhá 11 km (tam i zpět). Je částečně vedena po posázavské stezce, krásnou posázavskou přírodou. 

Varianta 1

 Od Stodoly se dáte směrem doprava dolu, pokud máte restauraci za zády. Dojdete k rozcestníku v Rakousích, dáte se doprava po modré a dostanete se na polní cestu. Jakmile sejdete po cestě k lesu, cesta se rozdvojuje. Dáte se doleva, kdy sejdete přímo na červenou, na posázavskou stezku. Poté vede trasa dále doprava po červené až do Kamenného Přívozu. Jakmile se dostanete k úřadu v Kamenném Přívozu, přejdete most přes Sázavu, dáte se doleva, kudy přibližně po 300m dojdete na křižovatku u mateřské školky, zde se dáte doleva, kudy se mezi obytnými domy dostanete k povodí Sázavy. Zde půjdete stále podél břehu až se dostanete k rozcestí Žampach, ani zde se směr vaší trasy nezmění, budete pokračovat dále po cestě v povodí Sázavy, která se bude po chvíli bořit směrem do lesa, zde už se vám pomalu bude odhalovat most Žampach.

Zpět se můžete vrátit po stejné trase nebo využít variantu číslo 2, která vede přes jez (ten musíte přebrodit). Tato cesta je dlouhá 2,5km.

Podívejte se na trasu na mapě, v odkazu níže:

Směr: Posázavská hospoda Stodola-Žampach

Varianta 2

Jestli že máte raději různorodější procházky, je vhodná varianta 2. Je mnohem kratší než první varianta (celkem 5 km) a je vedena přes jez, který musíte přebrodit. V letních měsích je zde možnost využítí žampašského přívozu (zde doporučuji se předem domluvit s provozovatelem- https://prevoznictvi.blogspot.com/). 

 Z naší restaurace začínáte stejně, jako v první variantě. Od Stodoly se dáte směrem doprava dolu, pokud máte restauraci za zády. Dojdete k rozcestníku v Rakousích, dáte se doprava po modré a dostanete se na polní cestu. Jakmile sejdete po cestě k lesu, cesta se rozdvojuje. Dáte se doleva, kdy sejdete přímo na červenou, na posázavskou stezku. Poté vede trasa dále doprava po červené, až se dostanete na křižovatku, kde zprava vede modrá stezka. Toto místo je v mapě značené jako Žampach-rozcestí. Od tohoto bodu urazíte asi 300m, kde musíte z červené stezky sejít, a to doleva dolu k Sázavě. (Jedná se o lesní cestu, kde jsou rádoby schody, které jsou trochu poničené). Dostanete se k jezu, který musíte přebrodit. Pro menší děti není tato varianta příliš vhodná. Na druhé straně se dostanete na asfaltovou cestu, kde se dáte doleva, kudy se podél břehu dostanete právě k žampašskému mostu.

Cestu zpět můžete volit stejnou nebo využít variantu 1 či 3.

Podívejte se na trasu na mapě, v odkazu níže: 

 Směr posázavská hospoda Stodola. Varianta 2

Varianta 3

 Tato varianta se příliš neliší od té první s jediným rozdílem, že začátek cesty vede po modré trase, místo po červené. Ta je vedena v chatové oblasti, okolo pole, které je pod naší restaurací.

 Z naší restaurace začínáte stejně, jako v první variantě. Od Stodoly se dáte směrem doprava dolu, pokud máte restauraci za zády. Dojdete k rozcestníku v Rakousích, dáte se doprava po modré a dostanete se na polní cestu. Touto pokračujete až k rozcestníku Žampach-rozcestí, dále pokračujete po červené  až do Kamenného Přívozu. Jakmile se dostanete k úřadu v Kamenném Přívozu, přejdete most přes Sázavu, dáte se doleva, kudy přibližně po 300m dojdete na křižovatku u mateřské školky, zde se dáte doleva, kudy se mezi obytnými domy dostanete k povodí Sázavy. Zde půjdete stále podél břehu až se dostanete k rozcestí Žampach, ani zde se směr vaší trasy nezmění, budete pokračovat dále po cestě v povodí Sázavy, která se bude po chvíli bořit směrem do lesa, zde už se vám pomalu bude odhalovat most Žampach.

Nyní je na vás, jakou cestu zpět zvolíte, jestli tu s variantou první nebo druhou.

Podívejte se na trasu na mapě, v odkazu níže: 

Žampach-Posázavská hospoda Stodola, tam a zpět, varianta 3